Історія створення

 

Історія створення і діяльності Яготинського механічного заводу.

Ідея створення   Яготинського дослідно-механічного заводу та його функціонування в складі Всесоюзного  науково-виробничого об’єднання  «Цукор» належала  Миколі Васильовичу Хейзе – директору Всесоюзного науково-дослідного інституту цукрової промисловості.

Микола Васильович народився 9 серпня 1908 року в багатодітній родині в м. Сміла Черкаської області.  Після закінчення школи пішов на навчання до Смілянської  професійної школи цукрової промисловості. З того часу вся його  багаторічна діяльність   була пов’язана з цукровою промисловістю. Закінчивши у 1933 році  Київський інститут харчової промисловості, він працював на цукрових заводах на посадах начальника зміни,  головного технолога, заступника головного інженера та головним інженером.

У період Великої Вітчизняної війни Микола Васильович Хейзе  приймав активну участь у створенні цукрової галузі у Середній Азії, працював головним інженером Янги-Юльського цукрового заводу в Узбекистані, потім приймав участь у проектуванні і будівництві цукрового заводу в Киргизії.

Після звільнення України від німецьких загарбників, у листопаді 1943 року Наркоматом харчової промисловості  СРСР Хейзе М.В. був відкликаний із Середньої Азії  в Україну  для роботи по відновленню цукрових заводів звільнених районів України. На цьому напрямку своєї діяльності він  використав свій  великий досвід  як   висококваліфікованого фахівця-виробничника в  галузі цукрової промисловості,  проектанта та будівельника в повоєнний розвиток та технічне переоснащення цукрової промисловості України. Без перебільшення можна зазначити, що не було жодного цукрового заводу в Україні, в реконструкції або будівництві він не прийняв би участі. Він сам виїжджав на машинобудівні заводи Бельгії для  ретельного відбору  перших, отриманих по імпорту, дифузійних апаратів для цукрових заводів України.

У цій галузі він пройшов  славний шлях від змінного хіміка цукрового заводу до головного інженера Укрголовцукру, начальника головного управління харчової і цукрової промисловості Укрраднаркому. Потім він був  призначений на посаду директора Всесоюзного  науково-дослідного інституту цукрової промисловості. Сам інститут був підпорядкований  Головному Управлінню Держхарчопрому СРСР у Москві. З метою  розробки та швидкого впровадження у цукрову промисловість Радянського Союзу  та у виробничу експлуатацію на заводах нових видів обладнання, удосконалення технологічних процесів  за рішенням  ЦК КПРС на базі Всесоюзного науково-дослідного інституту цукрової промисловості було створено НВО «Цукор», У це об’єднання   ввійши сам інститут, Смілянське конструкторське бюро, Яготинський дослідно-експериментальний механічний завод,  Яготинський експериментальний цукровий завод і  цукровий завод ім. Ілліча.  Посаду  генерального директора НВО «Цукор» обіймав М.В.Хейзе.

Яготинський механічний завод був створений  відповідно до наказу Міністерства харчової промисловості СРСР   від 01.04.1971 року на базі майстерень Яготинського цукрового заводу. На  будівництво   механічного заводу  було виділено  цільове фінансування з Москви,  що дозволило збудувати і ввести завод в експлуатацію в стислі терміни. Основним завданням новоствореного підприємства стало виготовлення експериментальних і дослідних зразків  обладнання та установок на замовлення  відділів та лабораторій  ВНДІЦП, а також випуск  дослідних партій  та малих серій обладнання на замовлення цукрових заводів. На підприємстві працювало тоді 50 працівників.

За роки від створення  заводу Яготинський механічний завод спільно з Яготинським дослідно − експериментальним цукровим заводом до 1997 року здійснював випуск дослідних партій і малих серій обладнання та установок за замовленнями цукрових заводів, які планово здійснювали реконструкцію своїх підприємств. У  цьому процесі використовувалися матеріально-технічна база експериментального механічного заводу, інноваційні рішення співробітників конструкторського бюро механічного заводу, науково-дослідних відділів інституту, праця висококваліфікованих робітників, що дозволяло отримувати  нові зразки обладнання. Обладнання проходило виробничі випробування на потужностях експериментального цукрового заводу.  За результатами дослідно-промислового  впровадження здійснювалось коригування технічної документації, після чого  обладнання надходило  на працюючі цукрові заводи для гарантованого забезпечення  виробничих показників  продуктивності за  вимогою замовників.

 

На початку 90-х років минулого століття  відбулися історичні зміни в країні, пов’язані з розпадом Радянського Союзу, що не пройшли безслідно по відношенню і до  Яготинського механічного заводу. На Україні на той час було 192 цукрових  і рафінадних заводів, що могли забезпечити вироблення близько 5-7 млн. тонн білого цукру. Традиційні ринки збуту готової продукції були втрачені. Україна мусила переходити на випуск готової продукції лише для власного  споживання, а це становило лише 1,8 млн. тонн. Цукрові заводи почали масово закриватись. Реструктуризацію та диверсифікацію підприємств галузі не було проведено. Планові реконструкції цукрових заводів, що залишись, не проводились, замовлень на нові види обладнання не було.

Заводи, що залишились та  йшли на реконструкцію, потребували нових зразків обладнання, більш технологічного, високоефективного, енергоощадливого та на більш високу продуктивність по переробці буряків тощо.

На гребені цих глобальних змін, для подальшого розвитку заводу, керівництво підприємства прийняло ключове рішення − перейти від орендної діяльності на акціонерну форму власності.  Така форма власності заводу на той час спонукала  компанію ТОВ ФІРМА “ТМА” придбати акції підприємства і інвестувати  кошти в розвиток цього заводу.

Слід зазначити, що ТОВ ФІРМА “ТМА”, яка має власне конструкторське бюро, уже мала досвід реконструкції цукрових заводів в Україні та інших країнах СНД та  мала власні розробки нових зразків обладнання. Завдяки розширенню переліку видів обладнання, збільшенню кількості замовлень, завод зміг втриматись серед переліку працюючих підприємств. Завдяки підтримці і регулярному інвестуванню ФИРМА “ТМА”, упродовж майже  20 років завод мав можливість розвиватися.

З метою утримання лідерських позицій на ринку  машинобудування для цукрової  та інших галузей харчової промисловості і зменшення собівартості одиниць обладнання, після  виконаного професійного обстеження Яготинського механічного заводу спеціалізованою організацією акціонер – ТОВ ФІРМА «ТМА»   прийняв рішення  об’єднатися.   Внаслідок чого з 1 липня 2017 року  Яготинський механічний завод став виробничим підрозділом товариства з обмеженою відповідальністю ФИРМА “ТМА”.

У 2018 році кількість  працюючих на заводі становить 120 чоловік.  У зв’язку зі збільшенням обсягів виробництва і великого споживчого попиту на продукцію компанії керівництво прийняло рішення модернізації виробничих потужностей для досягнення максимальних результатів за якістю при мінімальних витратах виготовлення.

Яготинський механічний завод бачить свою стратегію в надійному, ефективному і якісному забезпеченні партнерів своєю продукцією, обладнанням і запчастинами в найкоротші  терміни.

Завод має можливість випускати сучасні зразки обладнання для оснащення цукрових підприємств на виробничу потужність до 10 тисяч тонн переробки буряків, це, зокрема:

 

  • обладнання для оснащення трактів подачі та мийних комплексів (каменеуловлювачі, соломогичкоуловлювачі, мийки, водовідділювачі, фінішно-струменеві мийки тощо) на виробничу потужність від 3 то 10 тисяч тонн переробки буряків на добу;
  • Обладнання для дифузійних відділень (знепінювачі, елементи транспортної системи, черпанні колеса тощо);
  • обладнання для станцій дефекосатураційного очищення дифузійного соку (прогресивні попередні дефекатори, механічні змішувачі, дефекатори для холодного та гарячого ступенів процесів, сатуратори  для проведення І та ІІ сатурацій, дозріваючі, збірники, обладнання для виведення з технологічного  процесу піску тощо);
  • Обладнання для фільтрування соків, сиропу та клеровки площею фільтрації від 90 до 170 м2;
  • Обладнання для продуктових відділень (вакуум-апарати місткістю від 30 до 90 тонн, мішалки-кристалізатори на 150, 225 та 300 тонн, утфелерозподілювачі, клерувальні мішалки, шнеки білого цукру, нестандартне обладнання;
  • Відстійники транспортерно-мийної води, домішкоуловлювачі, освітлювачі;
  • Запасні частини для капітального та поточного ремонту обладнання цукрових заводів, сільськогосподарської техніки тощо.